Generalnie rzecz biorąc niemal wszystkie urządzenia mechaniczne potrzebują jakiegoś źródła zasilania. Taką rolę pełni przeważnie silnik, jaki wprowadza w ruch maszynę. Silniki przeznaczane do napędu maszyn potrafią być w bardzo wielu typach. Po pierwsze często wykorzystywane są napędowe jednostki elektryczne, zasilane z sieci elektrycznej lub akumulatorowo. Mają one zaimplementowanie w narzędziach o lżejszych gabarytach, jakie nie muszą być przenoszone na znaczniejsze odległości. Po kolejne korzysta się z silników spalinowych, jakie z kolei mogą być zasilane takimi paliwami jak benzyna, olej napędowy albo skroplony gaz czyli LPG.

Maszyny Iveco napędzane silnikami spalinowymi generalnie kojarzą się z pojazdami na kołach albo gąsienicach jak wozy ciężarowe, koparki, zwyżki, buldożery lub walce drogowe. Tymczasem na tegoż kroju pojazdach ich zastosowanie się nie kończy. Silniki spalinowe aplikuje się ponadto w łodziach i motorówkach przemieszczających się na wodzie. W końcu te jednostki napędowe wykorzystywane są także w totalnie nie posuwających się samodzielnie urządzeniach i maszynach jak suwnice, pompy przeciwpożarowe lub nawet agregaty prądotwórcze.

Wielu producentów wszelkich omówionych grup maszyn nie korzysta z samodzielnych konstrukcji ale zużywa jednostki napędowe specjalizujących się w ich konstruowaniu producentów. Do wytwórców takich należą na przykład takie marki jak Detroit, Mercedes, Iveco, VM Motori, Honda oraz sporo kolejnych. Znaczną renomą cieszą się szczególnie jednostki napędowe Iveco, gdyż marka ta jest dodatkowo sprawdzonym producentem pojazdów ciężarowych. Buduje ona silniki o wielorakiej wielkości, jednakowo benzynowe jak również wysokoprężne.

Jednostki napędowe do przeznaczeń specjalnych wyrabiane są z myślą o wytrzymałości ponieważ popychane nimi narzędzia często pracują w krytycznych warunkach i poprzez znaczny czas bez przerw. Egzekwuje to podawanie rozwiązań konstrukcyjnych, jakie przetestują się w którejkolwiek formie.